široká rozšiřitelnost - Vlastní výpočetní jádro je navrženo s ohledem na snadnou rozšiřitelnost. Samozřejmostí je možnost přidávat nové konečné prvky, materiálové modely s libovolným počtem a druhem stavových proměnných, nové okrajové podmínky, či nové typy analýz a příslušné numerické algoritmy, stejně tak jako možnost libovolného počtu a typu stupňů volnosti v každém uzlu.
nezávislá formulace problému, numerického řešení a ukládání dat - Výpočetní jádro poskytuje nezávislou a oddělenou reprezentaci vlastního problému, jeho numerického řešení a vlastního ukládání dat (řídké matice). To umožňuje nezávislou formulaci problému na numerickém řešení a dovoluje kombinovat řadu numerických metod pro řešení problému bez zásahu do vlastního kódu. Tento koncept je dále umocněn abstraktní reprezentací řídkých matic, jenž umožňuje formulovat numerické algoritmy nezávisle na typu řídké matice a její implementaci.
plná podpora bodů obnovení - Jádro plně podporuje vytváření bodů obnovení během výpočtu a návrat či spuštění analýzy z takto vytvořených bodů.
podpora pro sdružené (fully coupled and staggered) úlohy - nástroje pro seskupení dílčích problémů a mapování veličin mezi diskretizacemi jednotlivých podproblémů. .
podpora paralelních výpočtů - model založený na doménové dekompozici a komunikaci pomocí zpráv (MPI). Mnoho analýz podporuje paralelní výpočty s velmi dobrou škálovatelností na mnoha hardwarových platformách. Komunikace založená na výměně zpráv prostřednictvím MPI je podporována na mnoha platformách: masivně paralelní počítače s distribuovanou pamětí, počítače se sdílenou pamětí a svazcích pracovních stanic (clusters). Pro vývojáře jádro nabízí obecné a efektivní třídy pro vzájemnou komunikaci, založených na obecné komunikační vrstvě. Generická podpora pro dynamické vyvažování zátěže.
efektivní řídké řešiče - metody pro přímé a iterativní řešení soustav lineárních rovnic. Přímé řešiče zahrnují symetrickou a nesymetrickou variantu Skyline a implementován je i přímý řídký řešič (DSS). Iterační řešiče podporují řadu ukládacích formátů a je k dispozici řada předpodnínění. Je k dispozici také rozhranní umožňující využívat řešiče z externích knihoven - např. PETSc, IML, či SPOOLES.
adaptivní analýza. Podpora pro různé odhady chyb řešení, podpora pro plně adaptivní řešení bez nutnosti restartu, algoritmy pro mapování jednotlivých polí mezi diskretizacemi, algoritmy pro rychlou prostorovou lokalizaci.
podpora XFEM - podpora globálních bázových funkcí, jejich geometrické reprezentace a zobezněný koncept integračních pravidel poskytují efektivní podporu pro implementaci těchto algoritmů.
Iso-Geometrická Analýza (IGA) - podpora pro prvky s B-spline a NURBS interpolací geometrie a neznámých polí.